08
07
2014

Kobiety i Kendo

W Stanach Zjednoczonych liczba trenujących kobiet nieco przewyższa liczbę mężczyzn. Niektórzy twierdzą, że w nadchodzącym wieku kendo na całym świecie stanie się „kobiecym” sportem. Przyczyny tego stanu rzeczy nie są do­kładnie znane, można jedynie podejrzewać, że japońska szermierka zawiera w sobie coś, czego nie oferują inne dyscypliny budō.


kobietywkendo

Korzyści dla kobiet.

Kobiety od dawna uprawiały sztuki walki, takie jak judo lub aikido, ale po­szukiwały w nich przede wszystkim elementów skutecznej samoobrony. Ken­do nie mieści się w tej grupie, bo wymaga specjalnego sprzętu. Powód zatem musi być zupełnie inny, być może podobny temu, jaki przytaczają Japonki. Dla nich kendo, w odróżnieniu od innych sportów, to nie tylko sposób na walkę ze stresem i poprawę kondycji fizycznej. Zgodnie podkreślają, że na każdym treningu uczą się stanowczości i niezachwianej wiary w siebie. Kendo można upra­wiać bez szkody dla zdrowia, bowiem ćwiczone jest w ochronnej zbroi, a to wyklucza bezpośredni kontakt z przeciwnikiem.

W tym miejscu warto wspomnieć, że kendo ćwiczone przez kobiety niczym się nie różni od kendo ćwiczonego przez mężczyzn. O sukcesie nie decyduje bowiem zwykła siła mięśni, ale poprawnie wykonane waza oraz odpowiednie nastawienie psychiczne. Krótko mówiąc, kendo to sport dla wszystkich. W tym aspekcie sytuacja obserwowana w Stanach Zjednoczonych wydaje się być kro­kiem we właściwą stronę.
Na podstawie: Hiroshi Ozawa, “Kendo”, wyd. Diamond Books.